חשיבות אקולוגית של התולעים בטבע

הומוס-יבש

תולעים מסוגים רבים נחשבות למפרקים, כלומר ליצורים שביכולתם לפרק תרכובות אורגניות (פסולת מיצורים אורגניים חיים ולא-חיים שנמצאים בקרקע כמו שאריות של צמחים ושורשים מתים, קליפות של ירקות, מיקרואורגניזמים שונים ועוד) באמצעות האנזימים והחיידקים ממערכת העיכול שלהן וליצור רקבובית תולעים.

חלק מתוצרי הפירוק הזה הם תרכובות אי-אורגניות – תרכובות שמנוצלות ע"י אורגניזמים אחרים שחיים בקרקע.

(למשל צמחים שמנצלים פחמן דו-חמצני לצורך פוטוסינתזה). ובמילים אחרות – הופכות חומרים אורגניים לחומרים אנאורגניים חיוניים.

המשמעות היא שלתולעים יש חשיבות אקולוגית הודות להשתתפותם בתהליכי ריקבון שונים בטבע – מה שתורם לתהליך המחזור של פסולת אורגנית בבתי גידול שונים ללא חשיפה לחומרים כימיים.

יחסית למפרקים אחרים תולעים נחשבות ליעילות במיוחד ואפשר ליהנות מפעילותן באמצעות "רקבובית תולעים" – דשן אורגני שמופק באמצעות תולעים אדומות מסוג Eisenia Fetida.

תולעים-על-אדמה
תולעים אדומות


רקבובית תולעיםלמה להשתמש?

רקבובית תולעים אדומות הוא דשן חסכוני (ניתן לפזר מעל הקרקע או להצניע באדמה) ויש לו יתרונות שונים שתורמים הן לסביבה, הן לצומח והן לקרקע.

  1. יתרונות של הרקבובית לצמחים – הרקבובית מאפשרת לצמחים ליהנות מכל העולמות:
  2. מצד אחד הפיכה של יסודות חיוניים לצמח לזמינים – מה שמאפשר את קליטתם המהירה ע"י הצמח
  3. מצד שני שחרור של יסודות (למשל חומרי הזנה צמחיים) שהיו חסומים בפני הצמח באופן טבעי

בנוסף, רקבובית תולעים מעודדת את ההתפתחות של מערכת השורשים בצמח, משפיעה לטובה על תהליכי המטבוליזם והפוטוסינתזה של הצמח ומאפשרת קליטה מהירה של יסודות חיוניים. המשמעות היא ששימוש ברקבובית תולעים צפויה להפיק יבולים גדולים ואיכותיים יותר.

כמו כן, הרקבובית תולעים מכילה חיידקים ואנזימים חיוניים לצמחים, אבל נקי מחיידקים שיכולים לחולל מחלות בצמחים.

הומוס-יבש
רקבובית התולעים

עם זאת, בניגוד לקומפוסט, הומוס תולעים אינו מכיל זרעים או עצמים גדולים – מה שמוריד לאפס את הסיכוי להנבטת צמחים לא רצויים באדמה שיכולים לפגוע בגידול הרצוי.

  • יתרונותיה של הרקבובית תולעים לקרקע – רקבובית התולעים מועילה לקרקע עצמה מכמה סיבות : הוא מפרה את הקרקע, מגביר את הפעילות המיקרוביאלית בה (ההומוס כולל חיידקים ופטריות שממשיכים את תהליך הפירוק האורגני – מה שהופך את המרכיב האורגני הראשוני לזמין לצורך הזנת הצמחים), הופך אותה לאחידה, משפר את המבנה שלה ומגביר את יכולת האחיזה של מים ואויר בה (תאחיזה).
  • יתרונות של רקבובית התולעים לסביבה – ברקבובית תולעים החומציות מאוזנת כך שהוא מתאימה לשימוש באדמות שאינן מאוזנות מהבחינה הזו, למשל לצורך שיקום מהיר של אדמות שנפגעו ממליחות.

שתפו את הפוסט

השאר תגובה