iw Hebrew

קריאה מהנה!

הומוס תולעים – היתרונות מול המתחרים.

הומוס תולעים

הומוס תולעים הוא דשן אורגני שמופק באמצעות תולעים אדומות מסוג Eisenia Fetida. תולעים אלו נמצאות באופן טבעי על פני האדמה או בעומק של מקסימום 20 ס"מ. תולעים אלו אינן בררניות אלא סתגלניות, כלומר הן מסוגלות לגדול כמעט בכל בית גידול ובכל מזג אויר לרבות האקלים הישראלי (חמסין בקיץ וכפור בחורף).

תולעים אדומות
תולעים אדומות

התולעים ניזונות מחומר אורגני ומחומר אורגני שעבר תהליך של ריקבון – מה שאומר שניתן למצוא אותן בעיקר בערימות של צואת בעלי חיים, ערימות של קרקע אורגנית ובקרקע שעשירה בחומר אורגני (למשל קרקע ביערות).

איך נוצר הומוס תולעים?

התולעים האדומות מפרקות תרכובות אורגניות שונות באמצעות אנזימים וחיידקים ממערכת העיכול שלהן. התהליך נחשב לאחד המדהימים בטבע: התולעים אוכלות כל יום מזון במשקל השווה למשקל גופן והופכות כ-60% ממנו להומוס תולעים. התרכובות האורגניות השונות אותן מפרקות התולעים הן מגוונות ועשויות מיצורים חיים ולא-חיים שנמצאים בקרקע: שאריות של צמחים, שורשים מתים, קליפות של ירקות, מיקרואורגניזמים שונים ועוד. 

מה זה הומוס תולעים?

הומוס תולעים הוא למעשה תרכובות אנאורגניות שמנוצלות ע"י אורגניזמים אחרים שחיים בקרקע. (למשל צמחים שמנצלים את דו תחמוצת הפחמן לצורך פוטוסינתזה). המשמעות היא שהתולעים האדומות הופכות חומרים אורגניים לא רצויים לחומרים אנאורגניים חיוניים. למשל, בהומוס תולעים יש חנקן, זרחן, אשלגן, סידן ומגנזיום פי 5 מאשר בכל קרקע פורייה.

רקבובית תולעים
רקבובית תולעים

ובמילים אחרות – התולעים האדומות יוצרות תהליך טבעי של מחזור שאינו כולל חומרים כימיים שונים. תהליך זו הופך פסולת אורגנית לדשן אורגני משובח ולא למפגע סביבתי כמו שלרוב קורה. הומוס תולעים דומה מבחינת מראה לאדמה הטבעית והוא קל מבחינת משקל – מה שהופך אותו לא רק לדשן שפועל לפי חוקי הטבע (כמו כל דשן אורגני ), אלא גם נותן לצמח להרגיש בבית גם בעציץ בלב העיר. למעשה, מדובר במערכת אקולוגית לכל דבר ועניין בזעיר אנפין.

היתרונות של הומוס תולעים

הומוס תולעים נחשב לדשן אורגני רבגוני כי ניתן לעשות בו שימוש בשתי שיטות שונות : פיזור מעל הקרקע (גם אחרי שתילת הצמחים) או הצנעה באדמה. כמו כן, לשימוש בהומוס תולעים יש יתרונות בתחומים שונים :

יתרונות בתחום הצומח

הומוס תולעים נחשב אידיאלי לצמחים משתי סיבות עיקריות:

  1. זמינות מידית של יסודות חיוניים כמו נתרן, חנקן ואשלגן שמאפשרת את קליטתם המהירה ע"י הצמח ושימוש יעיל בהם לאורך זמן. למעשה, היתרון הגדול בהומוס תולעים אינו רק בהיותו בעל ערך תזונתי גבוה, אלא ביכולתו להעביר את הערך הזה לצמחים בקלות, במהירות ובמשך זמן ממושך.
  2. שחרור של יסודות כמו חומרי הזנה צמחיים שלא היו נגישים לצמח באופן טבעי

כמו כן, הומוס תולעים תורם לצמח בדרכים נוספות, למשל הוא מעודד את ההתפתחות של מערכת השורשים בצמח (בעיקר בשלבי הגידול הראשוניים) ומשפיע לטובה על תהליכים שונים (בעיקר מטבוליזם ופוטוסינתזה) – מה שגורם להפקה של יבולים איכותיים וגדולים יותר עד פי 2-3 מהכמות הרגילה.

בנוסף, בהומוס תולעים יש מרכיבים (חיידקים, פטריות, אנזימים וכו') שנחשבים חיוניים לצמחים. חלקם (בעיקר החיידקים והפטריות) ממשיכים את התהליך של הפירוק האורגני– מה שמאפשר את ההזנה היעילה של הצמחים הודות לזמינותו של המרכיב האורגני הראשוני. יתרון נוסף בתחום הצומח נובעת מאופן הפקת ההומוס. הפקה זו אינה מצריכה חנקן שהוא משאב חיוני לצמחים – מה שאומר שהם נהנים באופן בלעדי מהמינרל ההכרחי הזה ולא מתחרים עליו.

יתרונות בתחום טיוב הקרקע

הומוס תולעים כולל אנזימים ובקטריות שמועילים לקרקע וביכולתו להפרות את האדמה, להפוך אותה לאחידה, לשפר את המבנה הפיסיקלי שלה, לשפר את יכולת האוורור שלה ולהגביר את יכולת הספיחה של מים (תאחיזה). כמו כן, הומוס תולעים מגביר את הפעילות המיקרוביאלית בקרקע – מה שמאפשר קליטה מהירה יותר ע"י הצמחים של היסודות החיוניים עבורם.

המשמעות היא ששימוש בהומוס תולעים מתאים לכל קרקע, כולל קרקעות בעלות חומר אורגני באיכות ירודה, קרקעות בעלות מבנה חסר וקרקעות לא פוריות. למשל, קרקעות שדושנו בצורה אינטנסיבית ולאורך שנים באמצעות דשן כימי שהזיק להן. המשמעות היא שניתן לעשות שימוש בהומוס תולעים כמעט בכל קרקע, למשל לצורך דישון צמחי בית, גינה, דשא, גן ירק, עצי פרי, צמחים בחממות ובמשתלות ועוד.

יתרונות בתחום האקולוגי

הומוס תולעים נחשב לדשן אורגני ידידותי לסביבה במיוחד הודות לעובדה שהחומציות בו מאוזנת. המשמעות היא שניתן לעשות בו שימוש באדמות שאינן מאוזנות מבחינת חומציות, למשל כדי לשקם קרקעות שנפגעו ממליחות במהירות. בנוסף, להומוס תולעים אין ריח ולכן ניתן לעשות בו גם שימוש ביתי (למשל לצורך דישון צמחי בית)

למה להשתמש בהומוס תולעים ולא בדשנים אורגניים אחרים?

הומוס תולעים נחשב לדשן האורגני הטוב מכולם וזאת מכמה סיבות:

סיבה ראשונה – הומוס תולעים אינו עשוי מפסולת. בניגוד לדשנים אורגניים אחרים כמו קומפוסט, זבל וגואנו הומוס תולעים אינו עשוי מפסולת כלשהי. פסולת זו עלולה לכלול זרעים שונים, מזיקים וחיידקים מחוללי מחלות שיכולים לעבור מהדשן לגידול החקלאי וממנו לבני האדם.

תהליך ייצור של דשן (גם דשן אורגני שנחשב לכאורה לאקולוגי) מפסולת זו יכול להיות מסוכן לכשעצמו, למשל הפקת קומפוסט מבוצת שפכים (פסולת שמקורה בשפכים עירוניים) יכולה לגרום להשפעות סביבתיות מזיקות כמו ריח רע.

סיבה שנייה – הומוס תולעים הוא זבל אורגני יבש. בניגוד לדשנים אורגניים אחרים שמיוצרים מזבל בע"ח לרוב ללא תהליך של ייבוש – הומוס תולעים הוא בהגדרה דשן יבש. עובדה זו  מפחיתה את הסיכון לזיהום הקרקע ולהפצת מגיפות ומחלות מבעלי החיים לצמחים ולאנשים. כמו כן, עצם העובדה שהומוס תולעים אינו עשוי מגללים מורידה לאפס את סכנת ההצתה הספונטנית, כלומר האפשרות שגושים גדולים יגרמו לדשן להתפרק ולהפיק באופן ספונטני חום.

סיבה שלישית – זמינות החומרים המזינים לצמחים. בהומוס תולעים יחסית לדשנים אורגניים אחרים זמינות החומרים המזינים לצמח היא מיידית. למשל, בקומפוסט ובזבל נדרשים חודשים רבים (מינימום 3 חודשים אבל לעיתים גם שנה שלמה) עד שהחומרים המזינים חודרים לשורשים של הצמחים.

סיבה רביעית – שימוש בהומוס תולעים אינו מצריך ידע. מכיוון שהומוס תולעים הוא חומר אורגני ניתן לעשות בו שימוש בכל ריכוז ללא סכנה. למשל, כל סטייה מהכמות המומלצת מסיבה כלשהו (טעות למשל) אינו מסכנת את הצמחים או נחשבת בעייתית עבורם. בנוסף, ניתן ואף רצוי (וזאת בניגוד לדשנים אחרים) להחדיר את ההומוס לאזור השורשים או לדשן את הצמחים ישירות.

כתבות קשורות

שאולי תאהב גם!

מבצעים לזמן מגובל!

שעות
דקות
שניות