iw Hebrew

קריאה מהנה!

הומוס: לגינה בריאה יותר

הוסיפו דשן אורגני לגינה שלכם

תולעים אדומות אוכלות מזון מפורק שמצוי על האדמה – ובתוכן מתרחש הקסם, כאשר מה שיוצא מהן הופך לדבר הבריא ביותר עבור האדמה שלכם • בכל 10 שנים – 2 וחצי ס"מ עליונות של האדמה מתחלפות בזכות הפעילות הנמרצת של התולעים האדומות • רוצים לדעת עוד על הומוס תולעים? המומחים של "קיינה" כאן בשבילכם

יש הבדל ניכר בין גינה שעושה שימוש בהומוס תולעים לבין גננים שמשקים את הגינה מדי פעם "לצאת לידי חובה". רקבובית (הומוס) תולעים חשובה עבור גינה מטופחת, מתוקתקת ולאדמה בריאה. מה זה הומוס? המומחים של "קיינה" – חקלאות אורגנית ביולוגית כאן כדי לעשות לכם סדר בבלאגן.

הומוס: הכרחי לחקלאות העולמית

התולעים האדומות שמייצרות את רקבובית התולעים הכרחיות עבור תחלופת האדמות בעולמנו. בואו נדבר במספרים. בכל 10 דונמים אדמה ישנן בין 100 אלף למיליון תולעי אדמה, שמייצרות רקבובית תולעים. לתולעים הללו תרומה מכרעת עבור עיצובה של הקרקע. את רקבובית התולעים ניתן לרכוש במצב מוצק או הומוס תולעים נוזלי. לחלופין, ניתן לרכוש חבית ולגדל תולעים אדומות בעצמכם.

רקבובית התולעים היא ההוכחה מדהימה לנפלאות הבריאה (ומי שירצה יכנה את זה "הטבע"). המדע מלמד אותנו כי הודות לפעילותן הנמרצת של התולעים האדומות, 2.5 ס"מ העליונים של אדמת כדור הארץ נהפכת בכל עשר שנים! כמו כן, תולעי האדמה האדומות שורדות בתנאי מזג אוויר קיצוניים, קשים ומשתנים – ומתרבות במהירות.

הומוס

הומוס לעומת קומפוסט

הכבוד של קומפוסט מונח במקומו, הוא תורם לעולם ירוק יותר – מעודד מחזור, מסייע לאדמה ושומר על הטבע. אלא שלרקבובית התולעים יש מספר יתרונות על פני הקומפוסט. היא איננו מכיל זרעים, ולכן אין חשש שעץ זר יציץ בגינה שלכם. בנוסף, הומוס מתקבל אך ורק לאחר פירוק אורגני, שנעשה ע"י תולעים אדומות, זאת בניגוד לקומפוסט, המתקבל מפירוק רב של אורגניזמים.

חומציות ההומוס

רקבובית תולעים מכילה אנזימים וחיידקים רבים, שמועילים לצמחים. היא נקייה מחיידקים מחוללי מחלות. ברקבובית יש חומציות מאוזנת יותר – היא קרובה בהרכבה למים – עם דרגת חומציות של PH7 עד PH9. מכאן, רבים עושים בו שימוש באדמות, שהן יש חשש לחוסר איזון ברמת החומציות.

מה זה רקבובית תולעים?

מבולבלים? הגיע הזמן לעשות סדר בבלאגן. נסביר לכם מה זה חומוס. תולעי האדמה אוכלות מזון אורגני מפורק – ירקות ופירות שנרקבו, גללים ועוד. בתוך התולעת האדומה מתחולל הפלא, באמצעות פעולות עיכול שונות – מהלעיסה, דרך חיידקי הקיבה והמעיים. מכאן, החומר המעוכל היוצא מהתולעים – או בשפה קצת פחות מכובסת – צואת התולעים היא ההומוס, שמסוגלת להישאר בקרקע למשך מאות ואף אלפי שנים.

הומוס תולעים: מכיל מינרלים חיוניים

הומוס תולעים מכיל מינרליים החיוניים לצמחים, לדוגמה: ברזל, אשלגן, חנקן ומנגן, וכן בקטריות ואנזימים שיועילו לצמחים שלכם. נוסף על כל אלו, רקבובית התולעים מכילה ריכוז גבוה של חומצה הומית וחומצה פולבית, חומצות הכרחיות לקיומה של אדמה משגשגת ופורייה, ממנה הצמחים ישאבו את המרכיבים הנחוצים להם.

תולעי קומפוסט אדומות (Eisenia fetida) פועלות כ'מחטטות בזבל' במערכת האקולוגית, ניזונות מצמחים, גללים ומבעלי חיים מתים, ובעצם מסייעות להחזיר את הטבע למצבו הראשוני. בני אדם עושים שימוש בהומוס תולעים, כלומר צואת התולעים האדומות, בעיקר לצורך קומפוסט וחקלאות.

תולעים אדומות, אותן ניתן לרכוש באתר שלנו יחד עם תולעי אדמה אחרות מהוות מקור מזון חשוב במערכות אקולוגיות לבעלי חיים כמו ציפורים ואפילו בני אדם. בין אם אתם חקלאים ובין אם את גננים חובבים, הכתבה הזאת בהחלט תסייע לכם להכיר את היצורים האדיבים והחביבים הללו.

תולעי קומפוסט אדומות: בואו נכיר

הגיע הזמן לתת הרבה כבוד לתולעים האדומות – תולעי הקומפוסט שמייצרות את רקבובית התולעים שכל כך מועילה לגינה. רבים מכם ודאי ייגעלו ולא ירצו לדעת יותר מדי על אותם הייצורים. למען האמת, מדובר על אורגניזם בעל חשיבות מכררעת למערכת האקולוגית.

ממה תולעים אדומות ניזונות?

תולעים אדומות ניזונות בעיקר מפסולת של עלים, צמחים מתים, עלים, שרידים ושאריות של בעלי חיים. כאשר הן אוכלות את החומר המתפרק, הם מותירות אחריהן יציקות שמכילות 90% נוזל. הנוזל הוא שמאוורר את האדמה. החומר הצואתי עשיר מאוד בחנקן, בזרחן ובאשלגן.

תולעים אדומות: אוורור האדמה

בנוסף לנוזלים שיש בהומוס התולעים, וכחלק מהליך ההזנה והפירוק, התולעים האדומות מסייעות לאוורר את האדמה בכך שהן מייצרות כיסי אוויר שמאפשרים למים ולחומרים מזינים לחדור את האדמה ואל הצמחים ביתר קלות.

כתבות קשורות

שאולי תאהב גם!

מבצעים לזמן מגובל!

שעות
דקות
שניות