דשן אורגני כל מה שצריך לדעת

דשן אורגני נוזלי

מהו דשן אורגני

דשן הוא כל חומר המשמש להעשרת הקרקע/מצג גידול כלשהו במינרלים או בתרכובות יסוד (שילוב של מינרלים אלו) שנחשבים חיוניים לצמחים. המינרלים העיקריים הם חנקן, זרחן ואשלגן והמינרליים המשניים הם סידן, גופרית ומגנזיום. כיום מבחינים בין שני סוגים עיקריים של דשנים : דשן כימי ודשן אורגני.

האם עדיף דשן כימי?

דשן כימי הוא דשן שמיוצר באופן סינתטי ותעשייתי משילוב של מינרלים, גזים וחומרי פסולת אנאורגניים. לרוב ייצור דשנים אלו כולל כרייה של המינרלים הנדרשים והפקתם באמצעות תהליכים כימיים שונים.

דשנים אלו הם זולים, מסיסים במים, יש להם פעולה מהירה, מגיעים במגוון של צורות (גלולות, נוזל, גרגרים ועוד) וניתנים ליישום מיידי בקרקע. עם זאת, לדשן כימי יש חסרונות רבים למשל:

 • הוא אינו תורם לשיפור מרקם או פוריות האדמה בטווח הארוך
 • שימוש ממושך בדשן כימי מזיק לקרקע (למשל גורם להצטברות רעילה של חומרים כימיים כמו ארסן וקדמיום) ואף יכול לשנות את רמת החומציות שלה, כלומר לפגוע במערכת האקולוגית.
 • שימוש קבוע בדשן כימי גורם לתלות של האדמה ושל הצמחים – ממש כמו כל התמכרות אחרת. המשמעות היא שכדי לשמר את התוצאות שהתקבלו יש להמשיך לעשות שימוש בדשן זה.
 • הודות למסיסות שלו הוא יכול לחדור למקווי מים שונים, למשל מי תהום, ימים, אגמים ונחלים  – מה שיכול לגרום לזיהום שלהם ולהביא להכחדת מינים שונים של בעלי חיים ודגים.
 • שימוש בדשן כימי במינונים גבוהים יכול להזיק לצמחים במקום להועיל להם.
 • תהליך הייצור של דשן כימי פוגע בסביבה, הן תהליך הכרייה של מחצבים מתכלים והן תהליך ההפקה הכימי. בנוסף, תהליך הייצור דורש לרוב שימוש במשאבים מזהמים כמו גזים שונים.

ממה הוא עשוי?

דשן אורגני הוא דשן שעשי מחומרים ברי-קיימא שונים, למשל פסולת של צמחים או בעלי חיים, אבקה של מינרלים ועוד. דשן זה כולל חומרים שמצויים בטבע (כמו כבול ) ו/או מופק באמצעות תהליך טבעי (קומפוסט).

תולעי Eisenia Fetida

המשמעות היא שדשן אורגני הוא מוצר שפועל לפי חוקי הטבע (ולא נגדו כמו דשן כימי), נותן לצמח את ההרגשה שהוא חלק ממערכת אקולוגית אותנטית (גם כשמדובר בעציץ בגינת גג באמצע העיר) ובסופו של דבר מביא לגידול של צמחים חזקים, בריאים ואיכותיים יותר.

דשן אורגני נחלק לרוב ל- 4 סוגים שונים :

 • זבל – דשן אורגני שמיוצר מהפרשות של בעלי חיים שונים (יונקים, עופות וכו') ו/או מחומרים צמחיים ששימשו כמצע עבורם  (קש למשל). דשן זה משמש לרוב לצורך העשרת הקרקע, טיוב הקרקע והעלאת האיכות והכמות של היבולים.
 • קומפוסט (דשונת בעברית)– דשן אורגני שמיוצר מזבל באמצעות תהליך טבעי מחומרים שונים באופן מלאכותי. הזבל עצמו עשוי מחומרים אורגניים ואנאורגניים (למשל, זבל של בקר, עופות, סוסים, צמחים  וכו' ו/או בוצת שפכים ואשפה עירונית), כך שההתפרקות שלהם יוצרת רקב.
 • גואנו – דשן שמקורו בהפרשות של בעלי חיים, בעיקר לשלשת של עופות ים, גללים של עטלפים והפרשות של כלבי ים. דשן זה נחשב ליעיל במיוחד הודות לריכוזים הגבוהים שיש בו של המינרלים החיוניים לצמחים (נתרן, חנקן ואשלגן)
 • הומוס (רקבובית)– דשן אורגני שמתקבל כתוצאה מפירוק כימי וביולוגי של חומרים אורגנים ע"י בעלי חיים שונים (תולעים ומיקרואורגניזמים בעיקר). הומוס מיוצר משני מקורות עיקריים:
 • מקור ביולוגי שהוא לרוב תולעים אדומות מסוג Eisenia Fetida באמצעות מיצוי שלהם במים. לעיתים מיצוי זה כולל הרתחה, אך זו מחסלת את המיקוראורגניזמים המועילים ולכן מפחיתה מיעילותו של ההומוס.
 • מקור מינרלי- מיצוי של המינרל לאונרדיט שהוא תערובת טבעית של פחם לבן וכבול.

כמו כן, ניתן לעשות שימוש בכמה סוגים של דשנים אורגניים. למשל, להוסיף לקומפוסט תולעים אדומות שיוצרות הומוס באמצעות פירוק החומר האורגני שבקומפוסט – מה שגורם לשיפור איכות הקומפוסט.

היתרונות של דשן אורגני

היתרונות של דשן אורגני נחשבים לרבים וביניהם ניתן למנות את התחומים הבאים :

 • הזנה – דשן אורגני מספק לצמחים חבילה שלמה של חומרים מזינים
 • ידידותיות לסביבה – דשן אורגני אינו מיוצר בהליך תעשייתי ולכן נחשב אקולוגי במיוחד
 • טיוב הקרקע – דשן אורגני תורם לקרקע, למשל מזין אותה לתקופה ארוכה, משפר את המבנה שלה ואת יכולתה התאחיזה שלה
 • רעילות – שימוש בדשן אורגני מקטין לאפס את הסיכון של הצטברות חומרים רעילים באדמה, למשל רעלים, חומרים כימיים קטלניים ועוד
 • ספיחת נוזלים – הדשן מאפשר לקבל נוזלים בצורה טובה יותר ובכך מקטין את מספר ההשקיות הנדרשות.

איך להשתמש בדשן אורגני בהצלחה?

כדי להשתמש בדשן אורגני בהצלחה ונצל את יתרונותיו הרבים מומלץ לעבוד לפי ההנחיות. למשל:

 1. לא לערום בגושים כבדים דשן שעשוי מגללים של בע"ח (זבל, קומפוסט וגואנו). גושים כבדים יכולים לגרום להצתה ספונטנית כי הם גורמים לזבל להתפרק– מה שיוצר הפקה של חום רב.
 2. לעשות שימוש מועט ככל הניתן בדשן בעל ריח רע שנחשב למפגע סביבתי.
 3. להימנע משימוש בדשן אורגני טרי שמופק מגללים של עופות (זבל משק, קומפוסט וגואנו). אלו אינם תורמים לטיוב הקרקע אלא דווקא יכולים להזיק לה
 4. לצרוך עד כמה שאפשר דשן אורגני בצורתו היבשה (למשל הומוס). דשן שאינו עובר לרוב תהליך של ייבוש (לרוב דשן שמיוצר מגללים של בע"ח) מעלה את הסיכוי לזיהום הקרקע, כלומר להפצת מחלות ומגפות מבעלי החיים לגידולים ומשם לאנשים.

אז באיזה דשן אורגני להשתמש?

הדשן האורגני שעונה על כל ההנחיות לעיל ושנחשב הטוב ביותר לשימוש הוא ההומוס. הומוס בניגוד לדשנים אורגניים אחרים (קומפוסט, זבל וגואנו) אינו עשוי מפסולת כלשהי  – פסולת שעלולה לכלול זרעים שונים ומזיקים (למשל חיידקים מחוללי מחלות) שיכולים לעבור לדשן ולגידול החקלאי. 

בנוסף, הומוס הוא דשן אורגני יבש, מה שמפחית את הסיכון לזיהום של הקרקע ולהפצת מחלות ומגפות מבעלי החיים לגידולים ולאנשים. כמו כן, מכיוון שדשן זה אינו עשוי מגללים אין סכנה של הצתה. יתרה מזאת, הכנת ההומוס אינה מצריכה חנקן (משאב חיוני לצמחים) ולכן אינה גוזלת מהצמחים את המינרל ההכרחי הזה.

דשן אורגני נוזלי
דשן אורגני נוזלי

לעומת ההומוס, לעיתים דשן אורגני אחר (בעיקר קומפוסט) מכיל בוצת שפכים שמקורה בשפכים עירוניים. תהליך הטיוב של בוצה זו נחשב למסוכן – מה שיכול ליצור השפעות סביבתיות מזיקות הן בקרב בני אדם והן בקרב בעלי חיים. (למשל ריח לא נעים)

לעומתם, הומוס אינו מדיף ריחות לא נעימים ואין בשימוש בו סכנה אקולוגית כלשהי. בנוסף, יחסית לדשנים אורגניים אחרים בהומוס זמינות החומרים המזינים לצמח היא מיידית. ורק לצורך ההשוואה : בקומפוסט ובזבל נדרשים 3 -12 חודשים עד שהחומרים המזינים מגיעים לשורשי הצמחים.

שתפו את הפוסט

השאר תגובה